Czy grozi nam rosnąca bańka spekulacyjna?

Coraz więcej ekspertów z rynku nieruchomości z obawą patrzy w przyszłość dostrzegając realne szanse pojawienia się szybko pęczniejących baniek spekulacyjnych, które pękając mogą doprowadzić do naprawdę poważnego kryzysu. Wszystko to spowodowane jest rekordowo niskimi stopami procentowymi w Polsce, które na poziomie 1.5% utrzymują się już od dobrego roku. Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu nic nie zrobiła z wysokością stóp, a do tego szacuje się, że wysokość tam może nie ulec zmianie nawet przez kolejne 2 lata. Dalej nie sięgają już żadne prognozy w tej kwestii. Taka sytuacja może być zagrożeniem dla rynku nieruchomości, ale także dla giełdy i całej naszej gospodarki.

Łatwo dostępne kredyty

Niskie stopy procentowe zdają się być bardzo pozytywne, gdyż znacząco ułatwiają one dzisiaj branie kredytów, które są niesamowicie nisko oprocentowane. Z drugiej jednak strony mamy już od roku do czynienia ze śmiesznie niskimi zwrotami z lokat. Zakładając roczną lokatę możemy liczyć na zyski, które ledwo pokrywają samą inflację, a gdzie tutaj mówić o poważnych dochodach z tego tytułu. Efekt jest taki, że ludzie coraz częściej przenoszą swoje pieniądze z lokat właśnie na inwestycje w postaci nieruchomości. Statystyki deweloperów wyraźnie pokazują duży wzrost zakupów za gotówkę, ale nisko oprocentowane kredyty, przy szybko rosnących cenach mieszkań, sprawiają, że wiele osób zadłuża się licząc na to, że i tak pieniądze zostaną odzyskane z duża nawiązką. Rosnący trend może niestety zacząć prowadzić do pojawiania się baniek spekulacyjnych, których odszukanie często jest wręcz niemożliwe i bańka ukazuje się dopiero w chwili jej pęknięcia.

Nagły spadek cen

Co to może oznaczać dla przeciętnego inwestora? Pękająca bańka spekulacyjna doprowadzi do drastycznego spadku cen nieruchomości co z kolei przyczyni się do poważnych strat wszystkich osób inwestujących. Problem pogłębi się tam, gdzie inwestycje zostały napompowane kredytami. Nagle zwrot z inwestycji stanie się niższy niż sam kredyt. Szukając inwestycji w nieruchomościach musimy być więc dzisiaj naprawdę czujni.

Dodaj komentarz