Czy fiskus może zakwestionować cenę aktu notarialnego?

Czasem, gdy szukamy sobie mieszkania lub działki pod budowę domu, trafia nam się prawdziwa perełka. Właściciel wyjeżdża na przykład na dobre gdzieś za granicę, praca już na niego czeka, i w efekcie chce bardzo szybko pozbyć się swojego mieszkania. Sprzedaje je wobec tego w atrakcyjnej cenie. Mamy szczęście i udaje nam się je kupić oszczędzając przy tym dziesiątki tysięcy złotych, ale oczywiście w pełni legalnie. Przychodzi do spisania aktu notarialnego, płacimy pieniądze właścicielowi i stajemy się szczęśliwymi posiadaczami nowego mieszkania. Okazuje się jednak, że tę sielankę może bardzo szybko zepsuć nam fiskus, który ma prawo zakwestionować cenę aktu notarialnego. W jakim przypadku może dojść do takiej sytuacji?

Zbyt mały podatek od zakupu nieruchomości

Zgodnie z prawem mamy obowiązek zapłacić podatek od zakupionej przez nas nieruchomości. Fiskus zabiera nam 2% kwoty za jaką dana nieruchomość została kupiona. Okazuje się, że fiskus naprawdę skrupulatnie analizuje akty notarialne. Szczęśliwie podpisany akt notarialny i opłacenie nieruchomości może być niestety początkiem naszych kłopotów. Wynika to z ustawy, której celem jest eliminowanie przypadków zaniżania wartości nieruchomości z premedytacją, aby po prostu zapłacić mniejszy podatek. Podobna sytuacja jest w przypadku sprzedaży samochodów, gdzie często na umowach kupna-sprzedaży wykazuje się niższe kwoty transakcji, aby zapłacić mniejszy podatek. Fiskus analizuje cenę aktu notarialnego i rynkową wartość nieruchomości. Poszukuje ewentualnych powodów dla których dana nieruchomość może być warta mniej. Jeśli różnica będzie duża to niestety, ale możemy dostać wezwanie do uiszczenia podatku od większej kwoty niż wydana faktycznie na naszą nieruchomość.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Jak wyglądają procedury?

Jeśli Urząd Skarbowy uzna, że mogło dojść do zaniżenia wartości nieruchomości to najpierw wezwie strony do złożenia wyjaśnień z jakiego powodu cena była tak niska. Jeśli wyjaśnienia nie zostaną zaakceptowane przez fiskus to pojawi się kolejne pismo, w którym będzie widniała kwota określająca faktyczną (według fiskusa) wartość danej nieruchomości. Od tej kwoty będziemy musieli zapłacić podatek, a dokładnie różnicę między tym co już zapłaciliśmy. Do tego dojdą oczywiście odsetki karne. Czasem są to ogromne pieniądze, ponieważ od dnia podpisania aktu notarialnego do wezwania do zapłaty może minąć naprawdę sporo czasu.

Dodaj komentarz