Czy deweloperzy powinni bać się programu Mieszkanie plus?

Niemałe zamieszanie pośród deweloperów wywołały zapowiedzi związane z tym jak ma wyglądać program Mieszkanie plus, który to ma stać się kolejnym ważnym działaniem nowego rządu. Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar zapełnić braki na rynku polskich nieruchomości bardzo tanimi mieszkaniami na wynajem. Niska cena wynajmu ma być efektem niskiej ceny budowy, a to z kolei będzie spowodowane wykorzystaniem ziemi należącej do Skarbu Państwa oraz dofinansowaniem do budowy z samego budżetu. Deweloperzy obawiają się, że wysyp tanich mieszkań na wynajem znacząco zmniejszy im liczbę potencjalnych klientów. Warto tutaj dodać, że w wielu przypadkach wynajem ma być wyjątkowo atrakcyjny, gdyż po kilku latach będzie można starać się o wykupienie mieszkania na własność za niewielkie pieniądze.

Działania raczej prorodzinne

Według ekspertów deweloperzy nie powinni się jednak szczególnie obawiać. To co bardziej może im w najbliższym czasie zagrozić to niż demograficzny. Deweloperzy już dzisiaj powinni zacząć myśleć o inwestycjach na rynku nieruchomości, które to przeznaczone będą dla osób w wieku podeszłym, gdyż to oni mogą kształtować rynek nieruchomości już niedługo. Mieszkanie plus będzie programem przeznaczonym przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych, co zresztą wpisuje się w ogólny program nowego rządu, który ma wspierać takie rodziny, aby zachęcić do posiadania dzieci i poprawiania sytuacji demograficznej. Takie osoby są najmniejszą grupą klientów deweloperów. Rodziny wielodzietne w wielu przypadkach mają za mało pieniędzy na zakup nowego mieszkania, a i bank nie udzieli kredytu przez niską zdolność kredytową z racji dużej liczby członków rodziny.

Zagrożenia dla deweloperów

Deweloperzy powinni się raczej obawiać innych zagrożeń niż program rządowy Mieszkanie plus, który w zasadzie będzie skierowany do konkretnej grupy społecznej. Podstawowym problemem mogą być bowiem banki, które przez nowy podatek zaczynają coraz bardziej podnosić marże na kredyty hipoteczne. Problemem jest także brak środków z programu Mieszkanie dla Młodych, a do tego niestety wizja 20% wkładu własnego do kredytu już od przyszłego roku.

Dodaj komentarz