Czego nie należy robić przy staraniu się o kredyt hipoteczny? Podpowiadamy jakich błędów należy się wystrzegać

Większość osób nie zastanawia się wcześniej nad swoją sytuacją finansową przed staraniem się o kredyt mieszkaniowy. Wierzą optymistycznie, że wystarczy zaprezentować się w banku z dobrej strony, niezapłacone na czas długi wepchnąć pod dywan a wszystko pójdzie według ich myśli i otrzymają kredyt w kwocie o jaką się starają. Niestety życie weryfikuje takie założenia.

10 złotych

flickr.com | Metaphox

Nie podpisuj krótkiej umowy przedwstępnej

Najczęściej spotykany błąd, który popełniają osoby starające się o kredyt jest to podpisanie umowy przedwstępnej na zakup nieruchomości z krótkim terminem sfinansowania transakcji. Jeśli planuje się zaciągnięcie kredytu hipotecznego to należy liczyć co najmniej osiem tygodni na ostateczną decyzję banku.

Osoby które podpisują umowę z krótkim czasem na zamknięcie transakcji oraz dają wysoki zadatek mogą dostać bolesną lekcję. Ponieważ jeśli nie wywiążą się z terminów określonych w umowie to zadatek przepada.

Przed wizytą w banku sprawdź BIK

Dużą przeszkodą na otrzymanie kredytu może stanowić historia kredytowa znajdująca się w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli znajdują się w niej jakieś niekorzystne zapisy które mogą uniemożliwić otrzymanie kredytu to na pewno się tak stanie. Raport BIK obrazujący wiarygodność kredytową można dostać w placówce Biura Informacji Kredytowej a także za pomocą pocztą, lub zamawiając przez internet. Raport można otrzymać także w oddziałach Open Finance. Wcześniejsze rozeznanie w BIK pozwoli na uniknięcie rozczarowań, stresu a przede wszystkim utraty pieniędzy z zaliczki. Historia kredytowa widnieje w BIK przez pięć lat i składają się na nią spóźnienia w spłacaniu rat, zaległe płatności za rachunki oraz alimenty. Dlatego warto zapoznać się z nią przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości.

Nieodpowiednia historia zatrudnienia

Duże trudności w staraniu się o kredyt mogą być częste zmiany formy zatrudnienia. Banki od klientów indywidualnych oczekują stabilnej sytuacji w zatrudnienia czyli pokazania, że przynajmniej przez pół roku do roku pracuje się na jednym typie umowy o pracę na przykład o dzieło czy zlecenie. Ciągły zmiany umów mogą zablokować przyznanie kredytu na kilka miesięcy. Natomiast skuteczniej bo na rok czy nawet dwa lat banki mogą blokować możliwość przyznania kredytu osobom które zdecydowały się przejść na działalność gospodarczą przed podjęciem starań o zobowiązanie. Ponieważ banki są bardziej wymagające względem przedsiębiorców.

Dodaj komentarz