Coraz więcej pustych biurowców na rynku warszawskim. Czy to oznacza koniec Boomu?

Pomimo że na rynku warszawskim nadal odnotowuje się wysoki popyt na powierzchnię biurowe to jest on niższy niż jakiś czas temu. Natomiast utrzymująca się na tym samym poziomie podaż sprawia, że zwiększa się ilość pustostanów w stolicy. Ponieważ liczba biurowców wciąż rośnie, najemcy aby walczą o klienta obniżając czynsze.

nieruchomości w Warszawie

flickr.com | Krzysztof Duda

Warszawa jak Lizbona

Według danych przedstawionych w raporcie firmy Cushman & Wakefield tylko w pierwszej połowie bieżącego roku w polskiej stolicy wybudowane ponad 152 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej. Dzięki temu całkowita powierzchnia przekroczyła w Warszawie 4 mln metrów kwadratowych, podobnymi zasobami w Europie dysponuje Libona – 4,5 metrów kwadratowych i Dublin -3,5 mln metrów kwadratowych. Natomiast jeśli sprawdzi się prognoza firmy Cushman & Wakefield to do końca roku podaż na biurowce przekroczy 300 tysięcy metrów kwadratowych. Oznacza to najwyższy poziom od 2000 roku.

Podaż przerosła popyt

Nie ma się co dziwić, że rośnie ilość wolnych powierzchni skoro tempo powstawania nowych biurowców jest tak ekstremalne. Mimo tego, że na rynku warszawskim nadal widoczne jest duże zapotrzebowanie na biura na koniec II kwartału 2013 roku wielkość transakcji była na poziomie 334 tys. metrów kwadratowych to ilość chętnych jest mniejsza niż ilość nowych miejsc. W pierwszej połowie roku pustostany stanowiły już 10,5 procenta powierzchni co było wyższe niż przeciętna wartość dla Europejskich miast – 9,7 procenta. Okazuje się, że największy wzrost pustych pomieszczeń biurowych odnotowano w strefie SW1. Należą do niej biurowce ulokowane przy Alejach Jerozolimskich.

Malejące czynsze

Rosnąca ilość pustych powierzchni biurowych wpływa na ich ceny rynkowe. Odnotowano, że w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku spadła wielość bazowa czynszów w najlepszych lokalizacjach. Okazuje się w ścisłym centrum Warszawy powierzchnie wynająć można za 24-25,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Natomiast najtaniej w najbliższej okolicy od centrum można wynająć lokal już za 17-18 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Natomiast najtańsze lokale poza centrum kosztują 11,5-16,5 euro, natomiast w nowoczesnych budynkach nie wynoszą mniej niż 13,5 euro.

Dodaj komentarz