Cohousing wkrótce zawita do Polski?

W Polsce ceny nowych mieszkań niestety ponownie zaczynają bić niechlubne rekordy. Choć do rekordowych poziomów z przed wielu lat nam jeszcze daleko to jednak sytuacja i tak jest bardzo trudna. Potencjalni kupcy mieszkań mają dzisiaj trudności z finansowaniem swojego zakupu, gdyż z racji znaczącej obniżki stóp procentowych banki tworzą kolejne bariery przy braniu kredytów hipotecznych. Średnia cena nowego mieszkania w Polsce to kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy i nie ma co się dziwić, że wielu osób zwyczajnie nie stać na własne 4 kąty. Cohousing może być jednak rozwiązaniem.

Budowanie nieruchomości w porozumieniu z przyszłymi lokatorami

Cohousing już od dawna jest popularny w wielu krajach Unii Europejskiej. Idea tego jest bardzo prosta. Mieszkańcy danego miasta zbierają się w grupę, wspólnie planują wybudowanie budynku dla wielu rodzin i realizują ten cel. Grupa zrzeszonych osób sama projektuje więc nieruchomość, kupuje działkę, wynajmuje ekipę budowlaną, a do tego, na tyle na ile może, samodzielnie wykonuje prace budowlane. W efekcie koszt metra kwadratowego takiego mieszkania może być nawet o 30-40% niższy. W Polsce powstało już wiele takich grup, jednak niestety jak na razie żadna nieruchomość nie została wybudowana. Najbliżej sukcesu są jednak mieszkańcy Łodzi. Bardzo możliwe, że w tym mieście już wkrótce powstanie pierwsza w Polsce nieruchomość zbudowana wspólnymi siłami mieszkańców. Łodzianie szacują, że przy nieruchomości dla około 30 rodzin koszt jednego metra wyniesie 2.5 tysiąca złotych, gdzie średnio u deweloperów mieszkanie kosztuje tam 3600zł za metr.

Zdjęcie pochodzi ze strony Flickr

 

Deweloperzy z niepokojem obserwują trendy

Deweloperzy tak naprawdę nie chcą przyznać się ile zarabiają na każdym metrze swojego mieszkania. Nieoficjalnie mówi się, że to około 1000 złotych, ale zapewne jest to jednak o wiele wyższa kwota. Nic więc dziwnego, że deweloperzy tak bardzo obawiają się tego trendu i niestety starają się zrobić wszystko, aby cohousing w Polsce skomercjalizować. Czy idea taniego mieszkania w Polsce narodzi się na dobre i przetrwa? Wiele wskazuje na to, że tak.

Dodaj komentarz