Co przyciąga inwestorów na polski rynek nieruchomości?

Od długiego już czasu powszechnie mówi się o tym, że polski rynek nieruchomości komercyjnych jest bardzo atrakcyjnym kąskiem w oczach naszych zachodnich inwestorów, którzy chętnie lokalizują własne firmy w naszych biurowcach czy nawet budują tutaj własne fabryki, gdzie pracę znajduje wielu Polaków. Nie da się ukryć tego, że w dużej mierze to właśnie te nowe inwestycje doprowadziły w ostatnim czasie do tak spektakularnego spadku bezrobocia w Polsce. Dlaczego jednak inwestorzy to właśnie nas wybierają na swoje potężne inwestycje?

Nowe technologie na świeżym rynku

Polska dopiero od niecałych 30 lat przechodzi swoją gospodarczą transformację i wbrew pozorom jesteśmy wciąż gospodarką bardzo młodą, której daleko jeszcze do europejskich standardów. To jednak stanowi duży plus pod kątem nieruchomości komercyjnych. Staramy się bowiem gonić za wszelką cenę Europę pod kątem standardów technologicznych. Efektem tego jest powstawanie wielu nowoczesnych biurowców, które niczym nie ustępują jakościom tym zachodnim, a dzięki rozwijającej się gospodarce cena ich wynajmu, zakupy czy wybudowania jest o wiele niższa niż w krajach zachodnich. To jeden z najważniejszych aspektów, choć nie jedyny, który ściąga do Polski tak wielu inwestorów.

Wciąż niestety jesteśmy tanią siłą roboczą

Choć stopniowo zarobki w Polsce ulegają podwyższeniu to jednak nadal jesteśmy uważani za tanią siłę roboczą i to stanowi kolejny pozytyw dla inwestora. Co więcej, choć pracujemy za mniejsze pieniądze niż nasi zachodni sąsiedzi to często mamy dużo lepsze wykształcenie, świetne kwalifikacje i głowy pełne pomysłów. Nie bez powody nasi specjaliści są tak rozchwytywani na zachodnich rynkach pracy. Pozytywny wpływ ma także dość dynamiczny rozwój infrastruktury drogowej oraz lotnisk. Trzeba jednak dodać także, że na naszą niekorzyść działa ostatnia niestabilność polityczna oraz gospodarcza. Od połowy roku 2016 notuje się wyraźne zwiększenie wniosków o zatrzymanie planowanych inwestycji do czasu ustabilizowania się sytuacji w naszym kraju.

Dodaj komentarz