Branża deweloperska zaczyna obawiać się programu Mieszkanie Plus

Choć początkowo deweloperzy kompletnie nie reagowali na zapowiedzi budowy rządowych mieszkań, a wiec startu programu Mieszkanie Plus, tak w ostatnim czasie zaczynają pojawiać się pierwsze obawy. Eksperci z rynku nieruchomości uważają bowiem, że program rządowych mieszkań faktycznie nie wpłynie negatywnie na deweloperów, ale przede wszystkim tych dużych, którzy działają w największych miastach naszego kraju. Wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku małych, lokalnych deweloperów, którzy działają w niewielkich miejscowościach i nie mają dużego udziału na rynku.

Mały deweloper straci swoją atrakcyjność

Liczba niewielkich deweloperów jest w Polsce naprawdę duża. Są to firmy mocno lokalne, które na przykład postawią 2-3 nowe budynki wielorodzinne gdzieś w malowniczych okolicach mniejszych miast. Jeśli tam zaczną pojawiać się mieszkania z programu Mieszkanie Plus to dla takich deweloperów może być to gwoździe do trumny, a przynajmniej tak uważają eksperci z branży. Powody tego są tak naprawdę dwa. Po pierwsze w małych miejscowościach moc nabywcza nie jest tak duża jak w metropoliach, często przez niższe zarobki. Osoby z małych miejscowości mogą chętnie wybierać socjalne mieszkania stawiane przez rząd. Z drugiej strony pojawia się ryzyko obniżenia warto gruntów okolicznych dla programu Mieszkanie Plus. Dzisiaj naprawdę wiele osób kupując mieszkania od dewelopera zwraca uwagę na sąsiedztwo. Jeśli w pobliżu znajdą się mieszkania socjalne może to być dla takich osób poważny minus. W efekcie albo nie kupią mieszkań albo też deweloper będzie musiał drastycznie obniżać cenę i tym samym sprzedawać po kosztach.

Deweloperzy będą bronić się jakością

Z drugiej strony oczywiście mieszkania deweloperskie będą raczej broniły się swoją jakością, nowoczesnością i dobrą infrastrukturą. Tanie mieszkania prawdopodobnie będą trzymały dość niski standard, ale jeśli na rynku lokalny będzie konkurencja i inny deweloper posiada nieruchomości oddalone od tych socjalnych, to więcej ludzi może skierować swoje kroki tam, doprowadzając do stopniowego upadku dewelopera z nieruchomościami blisko mieszkań rządowych.

Dodaj komentarz