Branża deweloperska notuje kolejne rekordy

Rok 2014 był naprawdę rekordowy jeśli chodzi o wyniki sprzedaży w sektorze mieszkań prywatnych. Branża deweloperska zanotowała ogromne zyski, a jeszcze lepiej wyglądała sytuacja tych deweloperów, którzy obracają się na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kluczowy był tutaj pierwszy kwartał 2014 roku. Już od pewnego czasu okres ten wykazuje ogromne znaczenie, gdyż wyniki z pierwszego kwartału dają ogólne pojęcie o tym czego można spodziewać się w trakcie całego roku. Pierwszy kwartał roku 2014 był naprawdę wyczynem i dlatego pobicie tamtego rekordu w roku 2015 jest naprawdę olimpijskim wynikiem.

Zdjęcie pochodzi ze strony PixaBay

Niepokojące perspektywy

Dobry wynik branży deweloperskiej w pierwszym kwartale 2015 roku jest naprawdę pewnego rodzaju zaskoczeniem, gdyż były duże obawy. Wszystko związane było z podniesieniem stawki wkładu minimalnego przy kredytach hipotecznych. Do końca 2014 roku, aby wziąć kredyt na zakup mieszkania, należało z własnej kieszeni wyłożyć 5% wartości nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami w roku 2015 wkład własny na zakup mieszkania na kredyt nie może być mniejszy niż 10%. Okazuje się jednak, że to wcale nie zniechęciło kupców i ci bardzo chętnie kupują nowe mieszkania.

Duży wzrost trzech poważnych deweloperów

Pośród wielu deweloperów w pierwszym kwartale roku 2015 odnotowało bardzo niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, ale jest to i tak ogromny sukces. Biorąc pod uwagę fakt jak rekordowy był rok poprzedni to jeśli w tym udało się nie obniżyć tego progu to naprawdę można mówić o dużym sukcesie. Trzech największych deweloperów w naszym kraju, który budują właśnie nieruchomości mieszkalne, uzyskali jednak nawet kilkuprocentowy wzrost sprzedaży. Czy można obawiać się z tego powodu rosnących cen mieszkań? Raczej w najbliższym czasie nie ma co zastanawiać się nad tym czy ceny mieszkań drastycznie wzrosną. Poważnie blokuje to bowiem bardzo niska stopa procentowa. Przez jej niewielki poziom konkurencyjność kredytów hipotecznych na rynku jest na tyle mała, że podnoszenie cen mieszkań mogłoby załamać ten rynek.

Dodaj komentarz