BGKN ma już pierwszych kandydatów do realizacji założeń programu Mieszkanie Plus

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości poinformował na swojej ostatniej konferencji o rosnącej ilości spływających wniosków od deweloperów, którzy są chętni realizować inwestycje dla programu mieszkaniowego Mieszkanie Plus. Według ministra są już nawet kandydaci, którzy w bardzo krótkim czasie prawdopodobnie rozpoczną swoje prace budowlane. Na razie jednak prezes nie zdradza informacji jakie to firmy. Według BGK Nieruchomości spływają przede wszystkim wnioski od małych i średnich deweloperów, którzy poprzez program widzą dla siebie szasnę wybicia się do góry. Więksi deweloperzy nie wykazują takiego zainteresowania rządowym programem.

Inwestycja pewna, ale o niższych dochodach

Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A., informuje, że współpraca z rządowym programem będzie inwestycją bardzo pewną, ale z drugiej strony deweloperzy nie będą mogli narzucać swoich standardowych marż, z wolnego rynku. Deweloperzy w tym wypadku nie zarobią na inwestycji 30%, marża nie będzie wynosiła też 20%, a bardzo możliwe, że będzie ona nawet niższa niż 10%. Taki jest warunek przygotowania tanich mieszkań do wynajmu, ale z drugiej strony jest to inwestycja bardzo pewna. Deweloper zajmując się budową otrzymuje gwarancję, że od razu po jej zakończeniu państwo wykupi dosłownie wszystkie mieszkania. Co ważne, inwestycja finansowana jest w pełni z krajowego budżetu, przez co deweloper nie ponosi żadnego ryzyka finansowego. Dochody z inwestycji nie będą bardzo wysokie, ale za to gwarantowane jak w banku.

Kilka słów o programie Mieszkanie Plus

Warto przy okazji przypomnieć podstawowe zasady rządowego programu mieszkaniowego. Chętnie będą dostawali mieszkanie na wynajem w dwóch opcjach czynszu. W tańszej opcji czynsz będzie wynosił od 10 do 20zł za metr kwadratowy. Droższa opcja wynajmu to od 12 do 24zł za metr, ale w tym przypadku po latach będzie można takie mieszkanie przejąć na własność. Stawki oczywiście nie uwzględniają opłat dodatkowych związanych z mediami.

Dodaj komentarz