Będzie większa swoboda przy wycinaniu drzew na własnej nieruchomości

Od wielu już lata ustawa związana z wycinką drzew na prywatnych posesjach budzi ogromne kontrowersje i niestety prowadzi do nakładania wysokich kar. Wiele osób wycina na swoich nieruchomościach drzewa bez pozwolenia z urzędu i jeśli na przykład jakiś sąsiad o tym doniesie to kończy się nałożeniem kary, a te naprawdę są wysokie. W myśl obecnych przepisów osoba chcąca wyciąć drzewo z własnej działki, z wyjątkiem drzew owocowych, może zrobić to bez pozwolenia gdy obwód pnia na wysokości 5cm jest mniejszy niż 25cm, a w przypadku niektórych gatunków drzew mniejszy niż 35cm. Uzyskanie pozwolenia jest kłopotliwe, a do tego kosztowne. Po nowym roku to się może jednak zmienić.

Złagodzenie przepisów o wycince drzew

Już pojawił się projekt Prawa i Sprawiedliwości, którego celem jest złagodzenie obecnie obowiązujących przepisów dotyczących wycinania drzew. Według nowego projektu nie będzie już konieczności ubiegania się o pozwolenie na wycięcie drzewa z własnej posesji, choć nadal pozostanie niewielka furtka. Gmina będzie mogła bowiem określi zakaz dla konkretnych drzew na swoim terenie, na przykład drzew mających wartość historyczną czy wyjątkowo cennych pod kątem przyrody. Według pomysłodawców ochrona przyrody jest ważna, ale obecne przepisy są bezlitosne i nie pozwalają właścicielom nieruchomości w pełni zarządzać swoimi działkami. Co ciekawe, prawdopodobnie wejście nowych przepisów spowoduje także cofnięcie wszystkich tych kar, gdzie decyzje w dniu wejścia przepisów jeszcze nie zapadły.

Przepisy nie będą obowiązywały przedsiębiorców

Warto jednak pamiętać o tym, że nowe przepisy, które prawdopodobnie już wkrótce się pojawią, nie będą dotyczyły przedsiębiorców. Jeśli wycinka drzew związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej to takich właścicieli nieruchomości obowiązywać będą stare przepisy, a więc konieczne będą pozwolenia, a wycinka bez ich posiadania wiązać się będzie z wysokimi karami finansowymi.

Dodaj komentarz