Będzie można wziąć kredyt hipoteczny pod hipotekę ziemi rolnej

Wprowadzona w kwietniu ustawa o zakazie obrotu ziemią rolną miała stanowić tymczasowy bufor, który da władzom czas na przygotowanie stosownych przepisów utrudniających zakup polskiej ziemi obcokrajowcom. Chodzi o to, że lada moment Polska wychodzi z ochronnego parasola w Unii Europejskiej, który to do tej pory nie ułatwiał zakupu ziemi osobom mieszkających na terenie wspólnoty. Polska chcąc bronić się przed wykupem ziemi wprowadziła tymczasowy przepis całkowicie zakazujący obrotu ziemią, ale niestety nie był on przemyślany do końca i wprowadził wiele zamieszania. Jednym z problemów jest fakt, że dla banków ziemia przestała być atrakcyjnym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego.

Niższa wartość ziemi, która nie pokrywa kredytu

Problem polega na tym, że przez wprowadzone przepisy ziemia rolna aktualnie bardzo mocno straciła na swojej wartości. W efekcie różnica między wartością realną ziemi, a jej wartością rynkową, stała się tak duża że banki po prostu przestały przyjmować od rolników tę formę zabezpieczenia przy kredytach hipotecznych. Jest to ważna sprawa, gdyż większość rolników bierze kredyty na rozwój swojego gospodarstwa właśnie poprzez zastawienie swojej ziemi, najczęściej najbardziej wartościowego elementu całego gospodarstwa. Na szczęście jednak za chwilę pojawi się nowelizacja ustawy, który przywróci normalną wartość ziemi rolnej.

Egzekucja będzie możliwa

Przede wszystkim ustawa umożliwi sprzedaż ziemi rolnej w przypadku egzekucji komorniczych. To właśnie z tego powodu banki tak niechętnie dawały kredyty na hipotekę ziemi. W razie problemów ze spłatą bank i tak nie mógłby sprzedać ziemi dłużnik i odzyskać pieniędzy, a to oznacza, że zabezpieczenie po prostu nic nie było warte. Przy okazji ustawodawca zajął się także tymi gruntami, które stanowią drogi wewnętrzne. W przypadku takiej ziemi także będzie możliwy obrót nią, co do tej pory utrudniało funkcjonowanie wielu gminom. Na razie jednak nie wiadomo kiedy ostatecznie przepisy zaczną funkcjonować.

Dodaj komentarz