Będzie jednolita deklaracja dla podatku od nieruchomości

Przedsiębiorcy posiadający swoje nieruchomości nie w jednym regionie Polski, a w wielu, od wielu lat nie mieli łatwego życia w kwestii płacenia podatku od nieruchomości, a konkretnej od rozliczania się z niego poprzez składanie odpowiednich zeznań podatkowych. Już sam fakt, że gminy mają pełne prawo do dowolnego ustalania podatku (oczywiście mają ustalone odgórnie limity maksymalne), a jest ich w Polsce prawie 2.5 tysiąca, sprawiało, że przedsiębiorcy musieli dokładnie zapoznawać się z lokalnymi ustaleniami i płacić podatki bardzo zróżnicowane, zależnie od lokalizacji. Większym problemem były jednak same deklaracje. Dlaczego tak się działo?

Forma deklaracji jest zupełnie dowolna

Wszystko z tego powodu, że zgodnie z obecnym prawem nie istnieje coś takiego jak ujednolicona forma zeznania podatkowego za nieruchomości dla całego kraju. Oznacza to, że gmina może dowolnie formułować taką deklarację, w zależności od własnego upodobania. Gminy same z siebie od lat prosiły o wprowadzenie ujednolicenia, ale rząd zawsze zasłaniał się tym, że takie coś powstać nie może, dlatego że gminy mogą ustalać różne podatki. Efekt jest taki, że przedsiębiorcy mający wiele nieruchomości w całym kraju zatrudniają w styczniu niejednokrotnie dodatkowe osoby tylko po to, aby rozliczyły one podatki w różnych regionach Polski. Od 2018 roku ta sytuacja ma się jednak zmienić.

Ministerstwo Finansów już finalizuje projekt deklaracji

Jak wynika z ostatnich informacji, wprowadzenie ujednoliconej deklaracji jest jednak możliwe, a Ministerstwo Finansów właśnie kończy projektowanie takiej właśnie deklaracji. Jest także zapewnienie, że ujednolicone deklaracje będą obowiązywały już od 2018 roku, rozwiązując nieprzyjemny problem przedsiębiorców. Forma deklaracji ma być przygotowana w taki sposób, aby gmina mogła tam wprowadzać dowolne zmiany w kwestii wysokości podatku. Oczywiście deklaracja ta dotyczy nie tylko przedsiębiorców. Będzie ona wartościowa dla osób prywatnych mających również swoje nieruchomości w różnych zakątkach kraju.

Dodaj komentarz