Będą zmiany w podatkach i opłatach związanych z nieruchomościami?

W ostatnich tygodniach w Polsce bardzo głośno jest odnośnie wielu tematów związanych z nieruchomościami. Mamy zmiany w programie dofinansowania do kredytów hipotecznych MdM. Do tego dochodzi zamieszanie wokół osób mających kredyty hipoteczne we frankach, zwiększenie się wysokości minimalnego wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt hipoteczne, a teraz jeszcze mogą pojawić się zmiany związane z opłatami i podatkami.

Gminny podatek od nieruchomości może być zniesiony

Jedna z takich zmian może być w najbliższym czasie związana z podatkiem od nieruchomości własnych, jakie gmina musi odprowadzać każdego roku z własnej kasy do budżetu państwa. Podatek ten od dawna jest bardzo kontrowersyjny i ostatnio senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji postanowiła wnikliwiej przyjrzeć się temu problemowi. Wszystko dzięki postawie wójta gminy Ostrów Mazowiecki, który wystosował stosowne pismo w jakim uzasadniał swoją prośbę o zniesienie tego podatku tym, że jest to zbędna procedura biurokratyczna, która niczego nie wnosi. Warto wspomnieć tutaj o tym, iż zasadność istnienia tego podatku faktycznie jest trudna do zrozumienia. Gmina ten podatek wlicza jako dochód i wydatek co sprawia, że wychodzi na zero. W efekcie nic nie zyskuje także budżet państwa. Komisja senacka już zajęła się przygotowaniem projektu zmian, który niedługo powinien trafić do Sejmu.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Opłaty związane z prawem własności do mieszkania

Z kolei sami obywatele właśnie kończą zbieranie podpisów po obywatelskim projektem ustawy, którego celem jest znaczące zmniejszenie opłat związanych ze zmianą stanu wieczystego nieruchomości na prawo do własności. Według osób popierających ten projekt opłaty są zbyt wysokie i nie zachęcają do starania się o mieszkania na własność. Sprawą zajął się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Stowarzyszenia Interesu Społecznego, który to działa pod nazwą „Wieczyste”. Już wkrótce zostanie wydany pełny raport związany ze zbieraniem podpisów pod projektem ustawy obywatelskiej. Podpisy mają także wkrótce trafić do Sejmu.

Dodaj komentarz