Bank nie będzie mógł zmuszać do korzystania z usług konkretnego rzeczoznawcy

Od wielu lat pojawiają się w Polsce informacje o tym, że banki stosują nie do końca legalne metody wyceny nieruchomości w sytuacji, gdy ktoś stara się o kredyt na jej zakup czy też przeprowadzenie gruntowego remontu. Problem polega na tym, że bank do udzielenia kredytu wymaga doręczenia wyceny nieruchomości, która oczywiście dokonywana jest przez rzeczoznawcę. Nie byłoby w tym absolutnie nic dziwnego gdyby nie fakt, że większość banków tworzy listy rzeczoznawców z którymi współpracuje i tylko ich wyceny bierze pod uwagę.

Klient nie może skorzystać z usług rzeczoznawcy zewnętrznego

Efekt tych działań banków jest taki, że osoba ubiegająca się o kredyt nie ma możliwości skorzystać z pracy rzeczoznawcy, którego sama wyznaczy do tego zadania, chyba że akurat ta konkretna osoba znajduje się na liście banku. Według samych rzeczoznawców jest to działanie mocno niemoralne, a do tego zupełnie niezgodne z zasadami wolnego rynku. Jeśli klient odmówi ze skorzystania z usług rzeczoznawcy wyznaczonego przez bank to jednocześnie musi pogodzić się z odmową udzielenia kredytu hipotecznego.

Wyrok sądu w sprawie listy rzeczoznawców

Skargę na takie działanie banków, a konkretniej na działanie banku PKO BP, złożył ostatnio do sądu jeden z rzeczoznawców. Wyrok łódzkiego sądu nie pozostawia wątpliwości co do tego, że działanie banków jest niezgodne z obowiązującym prawem. Póki co jednak wyrok nie jest prawomocny, a sam bank zapowiada, że będzie się od niego odwoływał. Przedstawiciel PKO BP twierdzi bowiem, że Klienci mogą wybierać spośród długiej listy rzeczoznawców. Bank podkreśla jednocześnie, że lista została utworzona w oparciu o otwarty wcześniej przetarg, w którym każdy mógł brać udział.
W ocenie sądu jednak banki nie mają prawa do tego, aby oceniać rzeczoznawców według własnych kryteriów. Każdy rzeczoznawca uzyskuje bowiem stosowne uprawnienia do wykonywania swojego zawodu i to one stanowią gwarancję profesjonalnego i rzetelnego podejścia do pracy.

Dodaj komentarz