500 Plus będzie włączane do dochodów przy ubieganiu się o rządowe mieszkanie?

Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny, które pobierają świadczenie na dzieci 500+ w wielu bankach nie mają doliczanych tych pieniędzy do swojego dochodu. Mówiąc prościej, pieniądze z dofinansowania nie są uznawane przez większość banków za dochód, a więc nie zwiększają zdolności kredytowej rodzin w Polsce. Na chwilę obecną świadczenie 500 Plus nie byłoby także brane pod uwagę w przypadku osób, które będą chciały wynajmować rządowe mieszkania z programu Mieszkanie Plus. Jak wiadomo pierwsze mieszkania mają się pojawić pod koniec tego roku albo w początkach roku 2018. Bank Gospodarstwa Krajowego chce jednak ten stan rzeczy zmienić, zapowiadają pewne zmiany w podejściu banku.

BGK będzie wliczał świadczenie 500 Plus do dochodu

Jak doskonale wszystkim wiadomo, w przypadku starania się o wynajem mieszkania rządowego, a więc z programu tanich mieszkań, który właśnie jest prowadzony, w dużej mierze będzie brane pod uwagę to ile dana osoba zarabia. Nie będzie górnych progów dochodowych, wiadomo na pewno, że pierwszeństwo będą miały rodziny z dziećmi. Podczas rozpatrywania wniosku BGK będzie jednak bardzo zwracało uwagę na to, czy dana rodzina, albo osoba ubiegająca się o mieszkanie, ma zdolność do regularnego uiszczania czynszu. Sytuacja jest dość podobna jak przy kredycie hipotecznym, choć w tym wypadku ryzyko jest mniejsze, a więc i kryteria dochodowe mogą być trochę obniżone. BGK zapowiedział ostatnio, że będzie starał się włączać środki z 500 Plus do dochodu osoby ubiegającej się o mieszkanie. Jak podkreślił prezes banku, są to w końcu środki wypłacane regularnie, przez długi okres czasu, gwarantowane przez Skarb Państwa, a więc zwyczajnie pewne.

Czynsze mają być obniżane maksymalnie

Jednocześnie BGK informowało, że bank będzie starał się maksymalnie, jak to możliwe, obniżyć czynsze rządowych mieszkań, aby były one bardzo konkurencyjne na rynku. Bazowa stawka ma wynosić od 10 do 20zł za metr kwadratowy. Cena będzie także wyższa o 20 do 40% jeśli dana osoba będzie mieszkanie wynajmowała z chęcią jego wykupienia na własność w przyszłości. Ostateczna wysokość czynszu ma być uzależniona od danej inwestycji, a więc nie będzie ujednoliconych stawek dla całego kraju.

Dodaj komentarz