2.2 miliona mkw powierzchni magazynowej wynajęte w roku 2015

W roku 2015 wynajętych zostało aż 2.2 miliona metrów kwadratowych nieruchomości, które to przeznaczone są pod nieruchomości. Czy to dużo? Jest to absolutny rekord w skali naszego kraju, a ogromny popyt na takie nieruchomości ma trwać także i w tym roku, a być może i w latach kolejnych. Tylko na tę chwilę inwestorzy budują w całym kraju powierzchnie magazynowe o wielkości łącznej ponad 770 tysięcy metrów kwadratowych. Co ważne w ciągu jednego tylko roku odsetek takich nieruchomości pustych spadł z 10 do 6%.

Centrum Polski liderem

Najwięcej z tego tortu wzięło dla siebie centrum Polski, a konkretnie Łódź z ościennymi miejscowościami. W zeszłym roku wynajęto tam bowiem ponad 500 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni pod magazyny. To wynik absolutnie czołowy, gdyż znajdująca się na drugim miejscu Warszawa ma wynik oscylujący w granicach 400 tysięcy mkw. Dalej znajduje się Śląsk, gdzie wynajęto ponad 360 tysięcy metrów kwadratowych. Łódź jest bardzo atrakcyjną lokalizacją magazynów dla firm z dwóch powodów. Po pierwsze to tam mamy największy węzeł autostradowy w kraju, a po drugie firmy mające magazyny w tym miejscu posiadają także bezpośredni dostęp do dużego miasta co ułatwia prowadzenie biznesu. Prawdopodobnie w tym roku także Łódź będzie liderem pod tym względem, ale w całe Polsce szykuje się kolejny rekordowy rok.

Skąd takie zainteresowanie?

Ogromne zainteresowanie naszymi powierzchniami magazynowymi z całą pewnością wynika z tego, że mamy jedne z najniższych czynszów w Europie, które przy takim popycie mogą rosnąć, ale przepaść jest na tyle duża, że długo będziemy jeszcze liderem. Do tego w Polsce dynamicznie rozwija się dzisiaj infrastruktura drogowa co przyciąga zagranicznych inwestorów. Bardzo ważna jest także w miarę stabilna pozycja złotego. Waluta nie raz już pokazała swoją stabilność przy nawet dużych zawirowaniach gospodarczych na świecie. Rynek napędzają także nasze sieci handlowe. Ludzie coraz chętniej kupują przez internet, a to wymusza na sieciach handlowych inwestowanie w profesjonalną i sprawną sieć magazynową, gdyż z magazynów odbywa się dzisiaj główny handel, nie ze sklepowych półek.

3 komentarzy

  1. komits says:

    Bardzo mnie ciekawiło co się będzie działo, bo JARTOM w raportach na ten rok sugerował, że stawki pójdą w górę, ale mimo wszystko popyt jest bardzo duży. Ciekawe jeszcze jak wpłynie to na ceny transakcyjne przy sprzedaży hal.

  2. komits says:

    I jeszcze jedno – sytuacja na rynku od bardzo dawna daje duże warunki do robienia dobrych pieniędzy, ale w jakim stopniu to inwestorzy wykorzystają, to już dopiero czas pokaże, ale na pewno może być całkiem ciekawie.

  3. hurski says:

    W JARTOM mają przecież 99 proc. rynku nieruchomości. Tutaj po prostu trzeba wykorzystać potencjał jaki to daje, a to też wcale nie jest takie proste. Rynek wygląda jak wygląda, zainwestować można w wielu miejscach, ale mając konkretny pomysł biznesowy.

Dodaj komentarz